androidpolska.pl

Blog tematyczny o nowoczesnych technologiach, sprzęcie elektronicznym oraz gamingu.

Internet

Uzależnienie od telefonu objawy – co powinno się wiedzieć?

Uzależnienie od telefonu objawy – co powinno się wiedzieć?

Nowoczesne technologie tworzone są przede wszystkim po to, aby ułatwić i uprzyjemnić ludziom życie. Dobrym tego przykładem są telefony komórkowe, które obecnie używane są dosłownie przez każdego człowieka na świecie. Umożliwiają one nie tylko nieskrępowane komunikowanie się z innymi ludźmi, lecz także robienie zakupów, zdobywanie nowych informacji czy też zabawę. Wiedzieć trzeba, że telefony mają nie tylko same zalety, lecz także pewne wady. Ogromnym ich problemem jest to, że mogą powodować uzależnienie.

Czym jest fonoholizm?

Uzależnienie od telefonu komórkowego to dobrze poznana przypadłość, która ma fachową nazwę, czyli fonoholizm. Wielu fachowców uznaje, że uzależnienie to może być uznane za jedną z kolejnych chorób cywilizacyjnych, która dotyka coraz więcej osób. Z racji tego, że nowoczesne smartfony wyposażone są w wiele najnowszych funkcji, a nie tylko w możliwość dzwonienia, zagrożona jest właściwie każda grupa wiekowa. Uzależnić się mogą dzieci, lecz także osoby w średnim wieku, a nawet osoby starsze. Telefon jest niezwykłym pochłaniaczem czasu i stanowi naprawdę duże zagrożenie.

Uzależnienie od telefonu objawy

Kluczowe w tym wypadku jest to, aby wiedzieć, kiedy dana osoba ma problem z uzależnieniem. Można się tego dowiedzieć, jeśli zna się najważniejsze objawy. Jak rozpoznać uzależnienie tego rodzaju?
Zdecydowanie najważniejszym objawem jest konieczność ciągłego posiadania telefonu przy sobie osoby. Jego odłożenie wzbudza duży dyskomfort, a nawet złość i agresję. Ktoś, kto jest uzależniony od telefonu, często sięga po niego bez konkretnego powodu, zastępuje nim kontakt z prawdziwymi ludźmi, a także wykorzystuje do rozmów tylko telefon.

Jakie są przyczyny uzależnienia od telefonu?

Z jakiego powodu tak często ludzie uzależniają się od telefonu komórkowego? Jak się okazuje, smartfony są często odpowiedzialne za wiele problemów osobistych i psychologicznych. Przykładowo ułatwiają one nawiązywanie kontaktów osobom nieśmiałym, tym, którzy boją się samotności, a także czującym dużą potrzebę akceptacji. Co więcej, telefon jest często odpowiedzią na problemy z gospodarowaniem własnym czasem, pozwala zaimponować innym, a jego częste używanie wynika z braku posiadania własnego hobby. Nie da się ukryć, że dużym problemem jest także powszechność smartfonów, to powoduje powstanie iluzorycznego poczucia bezpieczeństwa tych urządzeń.

Jak pokonać uzależnienie od telefonu?

Jak więc widać problem uzależnienia od smartfonów jest naprawdę poważny i może dotknąć właściwie każdego. Warto się więc teraz zastanowić nad tym, jak taką chorobę można wyleczyć. Czy jest to w ogóle możliwe?
Podobnie jak w przypadku każdego innego uzależnienia, pełne wyleczenie nigdy nie jest możliwe. Kluczowe jest jednak to, że można nauczyć się żyć z takim uzależnieniem i zminimalizować jego negatywny efekt. Niezbędne będzie w tym wypadu udanie się do psychoterapeuty, który pomoże przepracować problem, wskazać pacjentowi odpowiednią drogę i ułatwić przebrnięcie mu tego bardzo trudnego dla niego etapu w życiu.

Udostępnij