androidpolska.pl

Blog tematyczny o nowoczesnych technologiach, sprzęcie elektronicznym oraz gamingu.

Elektronika

Gdzie oddać zużyty sprzęt elektroniczny?

Gdzie oddać zużyty sprzęt elektroniczny?

Nikogo już w dzisiejszych czasach nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne jest właściwe sortowanie śmieci przed ich wyrzuceniem. Liczne kampanie marketingowe i edukacyjne spowodowały, że dziś większość polskich gospodarstw domowych sortuje swoje odpadki. Co jednak bardzo ciekawe, mało kto zdaje sobie sprawę, że również zużyte sprzęty elektroniczne powinny trafić w odpowiednie miejsce. Niestety mało kto wie, gdzie się je powinno wyrzucać.

Dlaczego zużyty sprzęt elektroniczny stanowi tak duże zagrożenie?

Każdy wie, dlaczego sortowanie codziennych śmieci jest tak ważne. Dzięki temu możliwe jest odzyskiwanie surowców, przetwarzanie ich i powtórne wykorzystywanie. Co jednak dokładnie sprawia, że sprzęt elektroniczny również powinien trafiać w odpowiednie miejsce?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą świadczącą o tym, że sprzęty elektroniczne powinny być sortowane, jest ogromne niebezpieczeństwo, które stanowią dla środowiska. W różnego rodzaju urządzeniach znajdują się liczne substancje chemiczne, szkodliwe metale i pierwiastki, które dostając się w dużych ilościach do środowiska, mogłyby wyrządzić ogromne szkody. Doskonałym tego przykładem są np. baterie używane w telefonach komórkowych, które są skrajnie niebezpieczne.
Co jednak równie istotne, sprzęt elektroniczny podobnie jak np. plastik, może być powtórnie wykorzystany. Poprzez odpowiednią segregację elektroodpadów możliwe jest odzyskanie z nieużywanych lub niedziałających sprzętów cennych metali, które następnie pozwolą na wykonanie z nich kolejnych urządzeń. Jest to naprawdę bardzo ważne, ponieważ umożliwia to np. obniżenie kosztu produkcji nowych sprzętów, co rzecz jasna przekłada się na niższą cenę dla konsumentów.

Gdzie oddać zużyty sprzęt elektroniczny?

Jak więc widać odpowiednie segregowanie zużytego sprzętu elektrycznego jest pod wieloma względami naprawdę bardzo ważne. Powstaje jednak teraz pytanie, gdzie konkretnie takie zużyte już urządzenia należy wyrzucać. Gdzie powinno się z nim udać?
Jak się okazuje, zdecydowanie najwygodniej zużyte urządzenia elektroniczne pozostawić po prostu w sklepie. Dobrym wyborem będą np. elektromarkety, które w wyniku obowiązujących przepisów zobowiązane są do przyjmowania takich odpadków. Pozbycie się starego telewizora można więc połączyć z kupnem nowego modelu, co jest nie tylko opłacalne, lecz również bardzo wygodne. Co ciekawe, wiele elektromarketów umożliwia odebranie zużytego sprzętu od klientów z domu. Wystarczy tylko zadzwonić na odpowiedni numer i umówić się z konsultantem na konkretny dzień i godzinę po odbiór.
Często wiele osób stara się naprawić stary telewizor lub telefon, aby uniknąć konieczności kupowania nowego. Jeśli naprawa się nie uda lub też będzie nieopłacalne, również serwis, w którym zleci się naprawę, ma obowiązek taki sprzęt przyjąć.
Ostatnim miejscem, gdzie można oddać stary i zużyty już sprzęt są gminne punkty odbioru. Każda gmina zobowiązana jest do prowadzenia takiego punktu, a jego adres powinien być umieszczony na stronie internetowej gminy.

Udostępnij