Where's My Water? v1.4.1 (Odblokowane Wszystko)

Dodano: 2012-03-10 20:58 : 2012-03-10

3
11

CHANGELOG:

-Dodano 20 nowych poziomów!

---------------------------------------

Disney od zawsze specjalizował się w tworzeniu charakterystycznych i bardzo sympatycznych postaci zwierzęcych, a wielu bohaterów klasycznych animacji studia doczekało się własnych (niekiedy całkiem udanych) gier wydawanych na różne platformy. Tym razem jednak firma postanowiła podejść do sprawy w zupełnie nowy sposób, a konkretnie, wzorem Angry Birds, zacząć od uzależniającej gry logicznej na urządzenia mobilne, która stanie się punktem wyjścia dla niezliczonych zabawek, gadżetów czy serialu internetowego. Trzeba przyznać, że jak dotąd wszystko idzie zgodnie z planem – od chwili premiery Where's My Water? nieustannie okupuje listy przebojów App Store oraz Android Market, często uzyskując wyższą liczbę pobrań niż stanowiące bezpośrednią konkurencję Cut the Rope czy wspomniana produkcja o wściekłych ptakach. Przyjrzyjmy się więc bliżej najnowszemu hitowi Disneya i sprawdźmy, na ile jego popularność jest uzasadniona.

Pozycja wyróżnia się już na starcie dość nietuzinkową fabułą: główny bohater, mieszkający w ściekach pod miastem aligator o imieniu Swampy, dąży do życia w bardziej ludzkich warunkach niż te, które odpowiadają innym przedstawicielom jego gatunku. Inaczej mówiąc, chce wziąć prysznic. Pobratymcy protagonisty nie akceptują jednak jego odmienności i ustawicznie psują kanalizację w jego mieszkaniu.

Zadaniem gracza jest oczywiście doprowadzenie wody do pustej wanny, w której desperacko spragniony kolejnej kąpieli aligator niecierpliwi się. Całość sprowadza się do wytyczania palcem odpowiedniej ścieżki w ziemi, tak aby życiodajna ciecz mogła dopłynąć do łazienki Swampy'ego. Brzmi banalnie i na dobrą sprawę tak jest – przez kilka pierwszych etapów. Z czasem okazuje się, że ścieki pełne są najróżniejszych przeszkód i niebezpieczeństw, takich jak glony, toksyczny szlam czy bomby. Na dodatek na wszystko oddziałuje grawitacja, każdy ruch musi zatem zostać precyzyjnie obliczony, w przeciwnym wypadku woda wyleci poza planszę albo wpłynie tam, skąd nie da się jej już wydostać, a aligator pozostanie brudny i smutny.

Generalnie rzecz ujmując, fizyka cieczy jest świetna. Jakiekolwiek podpowiedzi i objaśnienia ze strony gry mogły więc zostać ograniczone do minimum, a i tak zasady obowiązujące w świecie Swampy'ego powinny być zrozumiałe nawet dla najmłodszych po zaledwie paru chwilach zabawy. Mam tylko jedno zastrzeżenie – o ile w ruchu woda wygląda naturalnie, tak ta stojąca nie tworzy poziomej tafli, a jakieś fantazyjne falki. Nie rzutuje to oczywiście w żaden sposób na ocenę końcową, ale w momencie, w którym zalewałem biednego aligatora jakąś podejrzaną, galaretowatą substancją, naprawdę zastanawiałem się, czy aby na pewno mu tym pomagam.

Pomijając jednak tę drobnostkę, reszta oprawy graficznej prezentuje się naprawdę dobrze. Kolorowe i przyjemne dla oka otoczenie (mimo że akcja cały czas toczy się przecież w ściekach) to wprawdzie „jedynie” poziom innych tego typu dzieł, ale już postać Swampy'ego to klasa sama dla siebie. Disney od lat nie stworzył drugiego tak barwnego bohatera, który umiałby przekazać tyle emocji bez wypowiadania jakichkolwiek słów. Zadowolony z siebie aligator ma szansę stać się ikoną mobilnej rozrywki na równi z Angry Birds, zwłaszcza że zwierzę to budzi zdecydowanie więcej sympatii niż wiecznie wściekłe ptaszyska.

Na ścieżkę dźwiękową składają się przede wszystkim przeróżne bulgoty oraz odgłosy wydawane przez znudzonego Swampy'ego. Motyw przewodni wpada w ucho i słucha się go z przyjemnością, a muzyka towarzysząca zabawie pasuje do charakteru rozgrywki. Z czasem melodyjka ta zaczyna nieco irytować. Zdecydowanie nie jest to materiał, do którego wraca się nawet długo po ukończeniu gry, niemniej w samej produkcji sprawdza się doskonale.

Where's My Water? zostało skonstruowane według tego samego schematu co większość gier logicznych na urządzenia przenośne, a więc mamy do czynienia z wieloma krótkimi etapami, w których staramy się osiągnąć jak najlepszy wynik, będący sumą uzyskanego czasu czy ilości wody doprowadzonej do wanny. Klasyczne gwiazdki zastąpione zostały przez gumowe kaczki – zbiera się je, gdy nasiąkną czystą cieczą, ale już kontakt z jakimkolwiek zanieczyszczeniem natychmiast je niszczy. Jak łatwo się domyślić, odblokowywanie kolejnych zestawów łamigłówek to kwestia zgarnięcia wystarczającej liczby kaczuszek. Na każdy epizod składa się 20 etapów, a twórcy wciąż dodają nowe rozdziały – z 80 plansz premierowych zrobiło się już 140, przy czym to wcale nie koniec, studio obiecało bowiem kolejne rozszerzenia. Oprócz tego możemy gromadzić schowane w ziemi przedmioty – uzyskujemy dzięki nim dostęp do zadań specjalnych, w których do sterowania również wykorzystuje się akcelerometr.

Po całkiem długim czasie spędzonym z Where's My Water? nie zauważyłem jakichkolwiek błędów czy nietrafionych rozwiązań. W drugiej połowie gry, kiedy wymagana jest już większa precyzja działania, zdarzyło mi się co prawda zakląć podczas kolejnej nieudanej próby misternego wyrzeźbienia wąskiego tunelu, ale momenty frustracji są nieliczne i w żadnym wypadku nie zniechęcają do dalszej zabawy. Warto jednak zauważyć, że kolejne kanały ryje się zdecydowanie przyjemniej na tabletach o sporych ekranach niż na parokrotnie mniejszych komórkach, chociaż i na tych drugich zabawa jest przednia.

Reasumując, Where's My Water? jest produkcją wciągająca i pozbawioną większych wad, która powinna spodobać się wszystkim, niezależnie od wieku, płci czy preferowanych gatunków. Przygody Swampy'ego to nie tylko świetna gra logiczna, ale jedna z najlepszych pozycji zarówno na iOS-a, jak i na Androida, która śmiało może rywalizować Angry Birds czy Cut the Rope. Wszystkie wydane dotychczas etapy mam już, niestety, za sobą, pozostaje mi więc jedynie niecierpliwie czekać na kolejne aktualizacje, niczym żądny kąpieli aligator na pierwszą kroplę wody.

Ocena: 9,5/10

Źródło: http://www.orange.pl/kid,4001344368,id,4001976001,title,Wheres-My-Water-recenzja-mobilnego-hitu,article.html

PeIen dostęp tylko dla poIskojęzycznych przegIądarek.

Zobacz również

Napisz posta

*

*

Kliknij aby wylosowac nowy token