Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś

Lutowanie taśmy LED – co trzeba wiedzieć?

Elektronika Data publikacji - 5 stycznia 2023 Autor - Redakcja androidpolska.pl
jak lutować ledy


Nowoczesne taśmy LED zdobywają coraz większą popularność. Do świecenia potrzebują one oczywiście zasilacza LED, a dokładniej mówiąc, połączenia odpowiednimi przewodami. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie lutować kable, mogą skorzystać z pomocy profesjonalnych firm. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom dowiedzą się Państwo, jak lutować kable.

Jak prawidłowo wykonać połączenia taśm LED?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że lutowanie taśm LED, może być realizowane jedynie przy wyłączonym zasilaniu. Jeżeli chodzi o samą temperaturę grota, to mieści się ona zazwyczaj w przedziale od 320 do 380 stopni Celsjusza. Aby bezpiecznie i sprawnie lutować ledy w zupełności wystarczą standardowe lutownice transformatorowe. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby do odpowiedniej długości taśmy LED dopasować odpowiednią moc zasilacza LED. Specjaliści zalecają, aby dodać zapas około 15%. Na ostygnięciach pomiędzy poszczególnymi lutowaniami sąsiednich punktów wymagane są stosowne przerwy. Nie można zapominać także o specjalnych narzędziach, dzięki którym możliwe jest sprawne odprowadzanie ciepła. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają topniki chemiczne, które znacząco ułatwiają lutowanie. Jeżeli chcemy taśmę LED wkleić bezpośrednio w profil aluminiowy, to najlepiej lutować taśmy przed ich wklejeniem.

Jakich błędów należy unikać przy lutowaniu?

Najczęstszym błędem osób początkujących jest zbyt mały przekrój przewodowy, czy też brak stosowania uziemienia. Osoby zaczynające swoją przygodę z lutowaniem bardzo często zapominają o zachowaniu odpowiedniej odległości, pomiędzy zasilaczem, a samym odbiornikiem. Pamiętać należy o tym, aby stosować wyłącznie zasilacze z transformatorami, dzięki którym unikniemy ewentualnych problemów. Przy bardziej skomplikowanych zadaniach, mogą także pojawić się mniejsze lub większe problemy z odprowadzaniem ciepła od danego urządzenia. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby zawsze prawidłowo podłączać taśmy LED w długich ciągach. Najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta.

Jak szybko i bezpiecznie lutować ledy?

Na taśmach LED znajdują się oczywiście dwa punkt lutownicze (plus i minus), na które należy nanieść odpowiednią dawkę cyny. Na samym początku z zasilacza LED należy odciąć wtyczkę, a następnie zdjąć izolację z przewodu. Za pomocą cyny można przylutować jeden przewód bezpośrednio od zasilacza (plus) do punktu lutowniczego (plus). Jeżeli chodzi o drugi przewód (minus), to należy go przylutować do drugiego punktu lutowniczego (minus). Jeżeli wiemy już, jak lutować ledy, to warto dowiedzieć się, jak prawidłowo podłączyć taśmy LED w dłuższych odcinkach. Należy wyraźnie zaznaczyć, że taśmy LED nie są przystosowane do pełnienia roli przewodu. Wynika to oczywiście z bardzo małego przekroju. Jeżeli dojdzie do zbytniego nagrzania diod, to znacznie skróci się ich żywotność. Do popularnych taśm LED jednokolorowych (12 V) najlepiej stosować przewody dwużyłowe o przekroju 2 x 0,5 mm². Zwykłe przewody dopasowane dla 230 V są niestety zbyt cienkie dla 12 V.

Redakcja androidpolska.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?