androidpolska.pl

Blog tematyczny o nowoczesnych technologiach, sprzęcie elektronicznym oraz gamingu.

Internet

Wyjaśniamy, jakie są zagrożenia w Internecie

Wyjaśniamy, jakie są zagrożenia w Internecie

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość osób ma dostęp do internetu. Niestety, są pewni nieuczciwi ludzie, którzy wykorzystują fakt, że nie wszyscy stosują się do zasad bezpieczeństwa w sieci. W tym artykule wyjaśnimy, jakie są zagrożenia w internecie, a także podpowiemy, jak się przed nimi chronić.

Korzystanie z sieci

Bez wątpienia wiele korzyści ma korzystanie z sieci. Trzeba jednak mieć świadomość, że istnieją również pewne zagrożenia z tym związane. Jeśli chcesz być całkowicie bezpieczny to musisz najpierw poznać podstawowe niebezpieczeństwa. W innym wypadku możesz się narazić na bardzo negatywne konsekwencje. Można śmiało powiedzieć, że dzieci są najbardziej narażone na zagrożenia płynące z sieci. Właśnie dlatego rodzice muszą zachować szczególną ostrożność i regularnie monitorować, co przeglądają ich dzieci. Trafnie wskazuje się, że wirusy komputerowe są jednym z największych zagrożeń czyhających w sieci. Trzeba podkreślić, że określenie to dotyczy różnych wirusów, takich jak trojany, robaki itp.

Ochrona przed wirusami

Należy dodać, że wiele poważnych szkód w naszym komputerze mogą wyrządzić wirusy. Mogą nie tylko zainfekować programy i wykasować dane, ale także wykraść hasła do kont bankowych lub mailowych. Może to skutkować utratą dużej ilości pieniędzy, dlatego trzeba się właściwie zabezpieczyć. Wirusy mogą znajdować się nie tylko na podejrzanych stronach i w załącznikach mailowych, ale również na nośnikach USB. Dlatego, jeśli znalazłeś pendrive to nie podłączaj go do komputera, ponieważ może być zainfekowany. Podstawą jest zainstalowanie dobrego programu antywirusowego, który będzie się regularnie aktualizował. Lepiej nie odwiedzać również podejrzanych stron i zwracać uwagę na witryny, gdzie trzeba wprowadzać loginy i hasła. Warto wspomnieć, że łudząco podobna do oryginalnej witryny może być fałszywa strona banku. Lepiej nie otwierać także załączników w mailach wysłanych od nieznajomych ludzi. Oszuści działają coraz sprytniej, dlatego maila przypominają wiadomości, które otrzymujemy od banku.

Zapamiętywanie haseł

Warto zrezygnować również z zapamiętywania haseł i loginów w przeglądarkach. Wystarczy, że komputer lub smartfon znajdzie się w niepowołanych rękach i wtedy jesteśmy w bardzo dużym niebezpieczeństwa. Podstawowa zasada jest taka, że tego samego hasła nie używamy na kilku różnych serwisach. Hakerzy mogą wykorzystać również nasze dane oraz zdjęcia. Dlatego, zanim wrzucisz zdjęcie do sieci to zastanów się kilka razy, czy nikt tego nie wykorzysta w zły sposób. Lepiej nie publikować też zdjęć swoich domów i samochodów, bo jest to cenna informacja dla złodzieja. Nie ulega wątpliwości, że akceptowanie wszystkich regulaminów jest kolejnym zagrożeniem. Zawsze trzeba czytać, to co się akceptuje, ponieważ przez przypadek można się zobowiązać do bardzo niekorzystnej umowy. Obecnie dla dzieci środowiskiem naturalnym jest internet. Jednak młode osoby nie mają doświadczenia, więc nie zawsze potrafią rozpoznać zagrożenie. Własna aktywność w sieci również może być dla pewnych osób niebezpieczna, ponieważ narażają się na hejt.

Udostępnij