androidpolska.pl

Blog tematyczny o nowoczesnych technologiach, sprzęcie elektronicznym oraz gamingu.

Elektronika

Nawilżacz powietrza – jaki wybrać?

Nawilżacz powietrza – jaki wybrać?

Wraz z dynamicznie rozwijającą się technologią pojawiają się urządzenia, które mają na celu ułatwić i usprawnić nasze codzienne życie. Coraz bardziej popularnym urządzeniem użytku domowego jest nawilżacz powietrza. Jego zadaniem jest wyrównać poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Nawilżacz powietrza jaki wybrać? O tym kilka słów w niniejszym artykule.

Nawilżacz parowy

Możemy wyróżnić kilka rodzajów nawilżaczy powietrza. Jeden z nich to nawilżacz parowy. Jego działanie polega na podgrzaniu wody i rozprzestrzenianiu pary wodnej, dodatkowo posiada funkcje, która pozwala na dolanie olejków zapachowych do środka, dzięki czemu uzyskamy ładny i świeży zapach w pomieszczeniu. Jego główna zaletą jest niska cena, jednak posiada wady. Jedną z największych jego wad jest wysokie zużycie energii.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Innym rodzajem jest nawilżacz ultradźwiękowy. To urządzenie dzięki falom ultradźwiękowym rozbija cząsteczki wody dzięki czemu powstaje para wodna. Jego zaletą jest wysoka wydajność oraz cichy tryb pracy. Posiada również wbudowany higrostat, czyli urządzenie, które pozwala kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu. Jedną z głównych wad jest częstotliwość wymiany filtra. Innym minusem tego urządzenia jest łatwe rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii. Bardzo ważne jest również wybranie modelu z wbudowany higrostatem, który pozwoli zapobiec zbyt dużemu nawilżeniu pomieszczenia.

Nawilżacz ewaporacyjny

Kolejnym rodzajem nawilżacza jest nawilżacz ewaporacyjny. Składa się ze zbiornika na wodę, wkładu nawilżającego i wentylatora. Jego działanie polega na zasysaniu powietrza z pomieszczenia i wypuszczeniu go w postaci delikatnej mgiełki, ta metoda została uznana za jedna z najbardziej naturalnych form nawilżania powietrza. Główną zaletą tej metody jest wydajność oraz higieniczność, do zalet możemy zaliczyć również oczyszczanie powietrza z pyłów i kurzu oraz niskie zużycie prądu. Do wad zaliczymy cenę, która w porównaniu do innych nawilżaczy jest dosyć wysoka. Oprócz ceny do minusów zaliczymy głośny tryb pracy oraz częste wymienianie mat ewaporacyjnych. Jednak pomimo tych wad ten rodzaj nawilżaczy jest najlepszym wyborem na rynku.

nawilżacz powietrza jaki wybrać

Jeśli znamy już rodzaje nawilżaczy to na czy skupić się przy zakupie urządzenia. Warto skupić się na wydajności urządzenia, czyli na ilości wytworzonej pary w określonym czasie. Warto również dopasować nawilżacz do powierzchni pomieszczenia, aby urządzenia działało równomiernie po całym pomieszczeniu. Innym czynnikiem, który warto brać pod uwagę to moc nawilżacza, czyli jaką ilość energii urządzenia pobiera podczas pracy. Warto też zwrócić uwagę na pojemność pojemnika na wodę, głośność pracy, czy posiada tryb nocny lub inne tryby, czy posiada funkcję jonizacji, czyli oczyszczania powietrza oraz czy posiada filtr. Ważnymi elementami są też higrostat i higrometr. Higrostat to czujnik wilgotności pomieszczenia, dzięki temu urządzenie samo zdecyduje kiedy należy zakończyć nawilżać pomieszczenie. Z kolei higrometr to wskaźnik wysokości nawilżenia pokoju, dzięki temu sami możemy zdecydować o wyłączeniu urządzeniu lub o jego włączeniu.

Udostępnij