androidpolska.pl

Blog tematyczny o nowoczesnych technologiach, sprzęcie elektronicznym oraz gamingu.

IT

Czym jest sieć komputerowa?

Czym jest sieć komputerowa?

Większość ludzi pracujących z komputerami, wie, że ich urządzenia są połączone z innymi za pomocą sieci. Niemniej jednak, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co to tak naprawdę jest i jak działa. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się czym jest sieć komputerowa, oraz jakie są główne jej rodzaje.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • czym jest sieć komputerowa?
  • co ułatwia sieć komputerowa?
  • rodzaje sieci komputerowej

Czym jest sieć komputerowa?

Sieć komputerowa może być mała, obejmująca tylko kilka komputerów w domu lub biurze, albo bardzo duża, obejmująca setki lub tysiące urządzeń w całym kraju lub na świecie. Używamy jej do wymiany plików, połączeń internetowych, drukowania i wielu innych celów. Sieci komputerowe mogą być zarówno fizycznie połączone kablami lub bezprzewodowo przez sieć Wi-Fi.

Co ułatwia sieć komputerowa?

Dzięki sieci komputerowej możemy dokonać wymiany różnych informacji, danych i plików między sobą. Użytkownicy mogą korzystać z wspólnych zasobów, takich jak drukarki, skanery, urządzenia wielofunkcyjne i serwerów, za pośrednictwem sieci. Pozwala to zaoszczędzić czas oraz pieniądze, ponieważ nie trzeba kupować i instalować dodatkowych urządzeń. Sieci komputerowe zapewniają również bezpieczeństwo informacji, chronią przed wirusami i innymi zagrożeniami. Pozwala również użytkownikom na komunikowanie się za pośrednictwem komunikatorów internetowych, m.in.: wiadomości e-mail, czatów grupowych i innych platform. Dzięki temu możemy pracować zdalnie, a także uczyć się.

czym jest sieć komputerowa

Rodzaje sieci komputerowych

Sieci komputerowe są podzielone ze względu na ich zasięg. Istnieje ich wiele rodzajów, które mogą być używane do różnych celów. Do najczęściej spotykanych należą:

Sieć lokalna (LAN)

Umożliwia połączenie komputerów, drukarek oraz innych sprzętów w określonym obszarze. Odległość, na jaką można zastosować takie połączenie, zazwyczaj nie przekracza 1 kilometra. Jednakże, aby uzyskać większy zasięg, należy zastosować specjalne wzmacniacze sygnału.

Sieć miejska (MAN)

Nawiązuje połączenia transmisyjne na całym obszarze miasta lub aglomeracji. Najczęściej wykorzystuje się do tego kable światłowodowe, które łączą oddzielne sieci LAN w jedną sieć. W tym przypadku, możliwe jest wykorzystanie bezprzewodowego połączenia radiowego.

Sieć rozległa (WAN)

Sieć rozległa obejmuje duży obszar geograficzny, taki jak państwo, region, województwo, a nawet świat. Przykładem takiej sieci jest Internet. 

Są to trzy główne rodzaje, których używamy w dzisiejszych środowiskach. Każda sieć ma swoje własne zastosowanie i zalety, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią do swoich potrzeb.

Udostępnij