Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś

Czy podczas burzy można ładować telefon? Bezpieczeństwo i odpowiednie praktyki

Elektronika Data publikacji - 17 kwietnia 2023 Autor - Redakcja androidpolska.pl
czy podczas burzy można ładować telefon

Czy podczas burzy można ładować telefon? To pytanie, które często zadają sobie osoby korzystające z urządzeń mobilnych, zwłaszcza podczas burzliwych dni. W niniejszym artykule omówimy, jakie są ryzyka związane z ładowaniem telefonu podczas burzy oraz jakie praktyki należy stosować, aby uniknąć ewentualnych problemów.

Czy można ładować telefon podczas burzy?

Podczas burzy, zwłaszcza tych towarzyszących intensywnym wyładowaniom atmosferycznym, istnieje ryzyko uszkodzenia urządzeń elektronicznych w wyniku przepięcia – w tym ładowarki i podłączonego do niej telefonu. Przepięcia występują, gdy w sieci energetycznej dochodzi do znacznego wzrostu napięcia, co może prowadzić do uszkodzenia podłączonych urządzeń.

Najlepiej zatem przygotować się na ewentualne zjawiska pogodowe i jeśli to możliwe, naładować telefon z wyprzedzeniem lub zainwestować w przenośny powerbank, który uniezależni nas od sieci energetycznej w trakcie burzy z piorunami. Koszt takiego urządzenia nie przekracza 200 zł, a może przydać się w wielu innych awaryjnych sytuacjach.

Co jeszcze może spowodować awarię?

Chociaż przypadki uszkodzenia telefonów podczas burzy zdarzają się dość rzadko, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia tego typu problemów:

1. Brak odpowiednich zabezpieczeń przeciwprzepięciowych w instalacji elektrycznej lub przy zasilaczu telefonu.
2. Ładowanie telefonu przy użyciu nieoryginalnego lub uszkodzonego zasilacza.
3. Podłączanie telefonu do źródeł zasilania o niepewnym poziomie bezpieczeństwa, takich jak przedłużacze czy gniazdka wielokrotnego użytku bez zabezpieczeń.

Zalecane praktyki podczas burzy

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia telefonu podczas burzy, warto zastosować się do kilku zaleceń:

1. Unikaj ładowania telefonu w trakcie trwania burzy – szczególnie, gdy towarzyszą jej intensywne wyładowania atmosferyczne.
2. Upewnij się, że Twój zasilacz jest oryginalny.
3. Rozważ zainwestowanie w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak listwa przeciwprzepięciowa, która zapewni dodatkową ochronę podłączonym urządzeniom. Pamiętaj jednak, że o ile taka listwa chroni przez niewielkimi wahaniami napięcia, tak z całą pewnością nie zabezpieczy podłączonych urządzeń przed uderzeniem pioruna (nawet, jeśli jest wyłączona przyciskiem!).
4. Pamiętaj, że podczas burzy mogą wystąpić także przepięcia w sieci telekomunikacyjnej, dlatego warto unikać korzystania z telefonu stacjonarnego.

Czy można korzystać z telefonu podczas burzy?

Korzystanie z telefonu czy smartfona w trakcie burzy nie powinno zwiększyć ryzyka uderzenia przez piorun. Wynika to z faktu, że pole elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenie jest zbyt słabe. Tym samym możemy bez obaw dzwonić, grać czy w jakikolwiek inny sposób korzystać z telefonu, pamiętając, aby nie podłączać go w trakcie burzy do ładowarki.

Podsumowanie

Zdecydowanie nie zaleca się ładowania telefonu w trakcie towarzyszących wyładowań atmosferycznych. Warto również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie domu i jego ochronę przed uderzeniami pioruna.

Redakcja androidpolska.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?